Jak ściągnąć nasze pieniądze zza granicy?

Zarabiamy za granicą. Czasami jest to stała praca z rodziną czekającą w kraju, kiedy indziej jest to tylko dorabianie. Jeśli jest to dorabianie, nie ma wielkiego problemu, ponieważ po okresie pracy wsiadamy do samochodu, zarobione waluty mamy w kieszeni i w ten sposób trafiają one do kraju. Jeśli jednak musimy je przesłać do kraju, trzeba trochę pokombinować.

SWIFT

Teoretycznie najprostszym sposobem jest skorzystanie z systemu SWIFT. Idziemy do naszego banku w kraju naszego pobytu, zakładamy konto w walucie, w jakiej zarabiamy  wysyłamy na konto w tej samej walucie w kraju. Zazwyczaj miną 2-3 dni, ale pieniądze znajdą się na wskazanym rachunku. Nie jest to na pewno strasznie długo.

Problem polega tylko na tym, że nie wszystkie pieniądze dotrą do celu. Będzie ich brakowało całkiem sporo. Spowodowane jest to faktem, że jest to dość drogi system, który pozwala zarobić bankowi wysyłającemu pieniądze, bankowi otrzymującemu pieniądze, a czasami także bankom pośredników.

Koszty są tak wysokie, że robiąc przelew można nawet zaznaczyć, kto ma ponosić koszty transakcji. Można się nimi podzielić z odbiorcą lub przerzucić je na odbiorcę, co jednak ma minimalny sens, jeśli wysyłamy pieniądze sami sobie lub dla żony.

SEPA

Taki mechanizm niewątpliwie hamuje handel międzynarodowy. Dlatego w strefie euro wymyślono specjalny klon systemu SWIFT, który nazwano SEPA. Jest to system przeznaczony dla waluty euro i chociaż nie posiadamy tej waluty, jako członek Unii możemy w nim uczestniczyć. Skorzystanie z systemu SEPA nie różni się specjalnie od systemu SWIFT, ponieważ też trzeba się udać do banku, fizycznie lub wirtualnie po czym trzeba wykonać przelew, aby wymiana walut online mogła się odbyć. Jeśli tylko zarabiamy w euro, koszty transakcji będą o kilkadziesiąt procent niższe i czas realizacji przelewu będzie krótszy.

Od razu wymień pieniądze

Najlepszym sposobem jest wykorzystanie kantoru online. Internetowy kantor wymiany walut, taki jak amronet.pl, to instytucja bardzo mocno spleciona z bankami. Oczywistym jest, że po przesłaniu pieniędzy od razu będziemy musieli je wymienić na złotówki. Lepiej jest to zrobić niejako po drodze wykorzystując kurs walut online. Przesyłamy pieniądze na zagraniczne konto kantoru w walucie, kantor online zamienia waluty na złotówki, a potem z polskiego konta wykonuje przelew na nasze konto złotówkowe w kraju. Zamiast jednego przelewu międzynarodowego są dwa, ale bardzo tanie lub wręcz darmowe przelewy krajowe.