Waluty nie tylko namacalne

Obracając pieniędzmi, zawsze mamy na myśli waluty, z jakimi możemy się spotkać w naszym codziennym życiu. Niemniej jednak od kiedy tylko powstał internet, zaczęto pracować nad stworzeniem walut elektronicznych istniejących tylko w sieci online. Z czasem określono je jako kryptowaluty, czyli waluty kryptograficzne, które aktualnie zostały uznane w większości państw i stały się jednostkami walutowymi oraz środkami płatniczymi możliwymi do regulowania poszczególnych aspektów naszego życia.

Czym są kryptowaluty?

Za kryptowalutę uznajemy swego rodzaju walutę wirtualną, która nie ma swojego odniesienia do rzeczywistych pieniędzy. Całe ich działanie związane jest z poszczególnymi węzłami systemu, nad którym posiada władzę tylko jedna dana osoba, czyli jego właściciel poprzez specjalny klucz.

Kryptowaluty podobnie jak normalne pieniądze zostały stworzone przez ludzi w celu ułatwienia i przyspieszenia poszczególnych płatności. Jako że w przypadku normalnych pieniędzy jesteśmy zmuszani do wykonywania przelewów i oczekiwania na ich przepływ, to w walutach elektronicznych czas ten został znacznie skrócony. Co więcej, zwiększa się także bezpieczeństwo samego przepływu pieniędzy, gdyż bez prywatnego klucza danego właściciela nie mamy możliwości, aby jakkolwiek operować jego funduszami.

Ostatecznie można stwierdzić, że kryptowaluta to po prostu jakiś rozproszony system zawierający informacje o posiadanych jednostkach. Zakup kryptowalut na chwilę obecną jest jak najbardziej możliwy przez każdego z nas. Wystarczy w tym celu założyć swój własny portfel poprzez platformę internetową lub też aplikację na smartfona, a następnie można wykupić za realne pieniądze pewną pulę interesującej nas waluty i przelać ją do naszego portfela internetowego.

Znaczenie kryptowalut

Pojawia się pytanie, dlaczego to rozwiązanie stało się tak popularne? Odpowiedź jest bardzo prosta i wynika ona z tego, że kryptowaluty nie podlegają do końca normalnym zasadom działania giełdy, to znaczy że nie mogą ulec na przykład inflacji. Innymi słowy, z góry założono, że można pozyskać tylko 21000000 jednostek poszczególnych kryptowalut, tym samym nie mogą być one dodrukowane czy też na nowo stworzone.

Takie rozwiązanie jest nie tylko unikalne, ale także bardzo korzystne z punktu widzenia gospodarczego. Niemniej jednak zmiany na kursach kryptowalut są bardzo widoczne i kapryśne, stąd też bardzo łatwo dorobić się na nich majątku lub też stracić wiele pieniędzy. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nas posiadał choć trochę tego rodzaju walut, tak na wszelki wypadek.